Kredyt hipoteczny

Jak rozsądnie wybrać kredyt na mieszkanie lub dom…

Wybieramy kredyt na mieszkanie

   Nie chcesz już płacić za wynajem mieszkania, rozważasz kupno domu, ale nie wiesz którą ofertę kredytów wybrać. Poznaj oferty wszystkich banków i spełnij marzenie o własnym mieszkaniu.

   Kupno domu lub mieszkania w obecnych czasach przeważnie jednak wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Osoby starające się o kredyt mają nie lada wyzwanie. Osiągnięcie zdolności kredytowej, która pozwoli na zaciągnięcie kredytu to jedno drugie to wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Na szczęście oferty kredytowe stają się coraz bardziej korzystne i przyjazne dla klienta.

Przeznaczenie kredytu

   Kredyt hipoteczny jak sama nazwa wskazuje, bierzemy pod zastaw hipoteki. W tym wypadku nasza nieruchomość jest dla banku gwarancją spłaty. Cel kredytu hipotecznego może być dowolny, może to być spłata innych kredytów, dofinansowanie działalności gospodarczej itd. Dużą popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe, które są formą kredytu hipotecznego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub wybudować dom i w danej chwili nie mają zgromadzonych odpowiednich środków.

Przed ostatecznym wyborem kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na:

  • niskie oprocentowanie kredytu oraz sposób jego naliczania. Oprocentowanie może się zmieniać na przykład w ciągu miesiąca lub roku istnieje też opcja stałych stóp procentowych,
  • należy sprawdzić księgi wieczyste i ustalić czy hipoteka kupowanej nieruchomości nie jest obciążona. Jest to bardzo istotne, ponieważ po transakcji odpowiedzialność za wszelkie nieuregulowane zobowiązania spływa na nas,
  • jak długi okres kredytowania może nam zaoferować bank,
  • koszt obowiąkowego lub dodatkowego ubezpieczenia kredytu, dobrze jest też sprawdzić jakie są możliwości dotatkowych ubezpieczeń oferowanych przez bank,
  • czy bank sam przeprowadza wycenę nieruchomości oraz ile kosztuje opinia rzeczoznawcy,
  • czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i na jakich zasadach się to odbywa,
  • warto porównać wysokość prowizji oraz marży z innymi bankami.

   Decydując się na kredyt mieszkaniowy powinniśmy być świadomi związanej z tym odpowiedzialności, dlatego przed wyborem kredytu oraz podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować wymienione wyżej zagadnienia.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

   Jak w przypadku oprocentowania wszystkich kredytów, oprócz typowych czynników rynkowych na ich wysokość bezpośredni wpływ mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej. W skrócie RPP ma za zadanie układanie strategii pieniężnej państwa oraz realizację tychże założeń. RPP jest organem Narodowego Banku Polskiego. Najczęściej jednak Rada Polityki Pieniężnej kojarzona jest z ustalaniem podstawowych stóp procentowych. Często czytamy i słyszymy w mediach o decyzji RPP o podwyżce lub obniżce stóp procentowych. Decyzje te mają bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytowych poprzez wpływ na ich oprocentowanie.

STOPY PROCENTOWE

   Okres obniżenia stóp procentowych przez RPP jest to idealny czas dla kredytobiorców, oprocentowanie kredytów (w tym hipotecznych) jest niższe. Warto jednak zaznaczyć, że obniżka stóp procentowych ma wpływ na obniżenie rat zaciągniętych i spłacanych w złotówkach.

   Wraz z obniżką stóp procentowych nie tylko kredyty stają się łatwiejsze w spłacie, ale również łatwiej je uzyskać. Obniżka stóp powoduje mniejsze wymogi dot. zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Natomiast w czasie podnoszenia stup procentowych, zmniejsza się zdolność kredytowa. Trudniej jest uzyskać kredyt nawet tym osobom, których sytuacja materialna jest bardzo stabilna i teoretycznie nie powinny mieć większego problemu ze spłatą rat kredytowych.

KREDYT W OBCEJ WALUCIE

   Na oprocentowanie kredytów w walucie obcej dodatkowy wpływ mają inne czynniki rynkowe. Elementarnym powodem wysokości raty spłacanej w walutach obcych jest sam kurs określonej waluty. Raty kredytów w obcych walutach wylicza się za pomocą tzw. spreadu czyli różnicy pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Raty w walutach obcych są bardziej zmienne, bo i kursy walut w ciągu kilku lat mogą ulec zdecydowanej zmianie na korzyść lub niekorzyść kredytobiorcy.

Jak spłacać kredyt mieszkaniowy:

   Podstawową zasadą jest spłata rat w terminie. Jeśli pojawią się nieoczekiwane trudności w spłacie należy o tym uprzedzić bank i wspólnie znaleźć rozwiązanie. Warto też tak jak pisaliśmy już wcześniej, sprawdzić ofertę dodatkowych ubezpieczeń kredytu, na przykład od utraty pracy.

Porównanie kredytów

   Jeśli wciąż nie mogą zdecydować się, Państwo jaki kredyt wybrać lub nie mają Państwo czasu na wnikliwą analizę ofert dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszego kalkulatora lub porównywarki kredytów.

Zestawienie kredytów z opisem

   Dla osób, które podjęły już decyzję lub chcą poczytać więcej o kredytach mieszkaniowych dostępnych w wybranych bankach, przedstawiamy poniżej listę produktów z opisem i możliwością wysłania wniosku przez internet: