Ranking giełdy kryptowalut bitcoin, altcoin
Reklama

Szukacie miejsca, sposobu, giełdy kryptowalut, gdzie można szybko i bezpiecznie kupić bitcoina oraz pozostałe altcoiny? Korzystając z poniższych wskazówek, już za kilka minut będziecie w stanie zainwestować pierwsze pieniądze w kryptowaluty. Na początek wystarczy naprawdę symboliczne 50 zł, 100 zł, żeby niepotrzebnie nie ryzykować i poznać specyfikę rynku.

Przedstawiamy ranking najbezpieczniejszych giełd kryptowalut, na których naszym zdaniem najlepiej kupić Bitcoina oraz altcoiny. W porównaniu firm pod uwagę zostały wzięte następujące elementy: skala oraz historia działalności, bezpieczeństwo, płynność oraz całkowita aktywność handlowa, intuicyjny interfejs w różnych wersjach językowych, dostępne materiały szkoleniowe/kursy, bonusy pieniężne na start.

GiełdaKrótka charakterystyka
Binance giełda kryptowalutBinance- działa od 2017 roku, Malta,
- największa na świecie giełda kryptowalut porównując wolumen obrotów,
- polska wersja językowa,
- bardzo atrakcyjne konkursy z nagrodami, bonusy na start po zarejestrowaniu darmowego konta,
- symboliczne wręcz opłaty za transakcje. Dodatkowo za korzystanie z rodzimej kryptowaluty Binance, BNB, są obniżane o 25%.
Coinbase jak kupić bitcoinCoinbase- rok założenia 2012,
- 14 kwietnia 2021 pierwszy w historii giełd kryptowalut debiut na Nasdaq!
- bardzo prosty i intuicyjny interfejs dostępny w języku polskim,
- dużo ciekawych bonusów pieniężnych (za rejestrację, uczestnictwo w szkoleniach itd.), dzięki którym na start można uzbierać ponad 100$,
- bardzo wysoka płynność,
- dostępna jest wersja Coinbase Pro, która uzupełnia ofertę podstawowego Coinbase, dodając ciekawe funkcje w zakresie wykresów i wskaźników. Coinbase Pro to doskonały kolejny poziom dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Gateio gdzie kupić bitcoinaGateio- giełda założona w 2017 roku, Virginia, USA,
- jedna z największych giełd,
- dostęp do ponad stu monet, ponad trzysta kombinacji walut, w tym wiele startujących projektów, które mogą zapewnić ogromny zwrot z inwestycji,
Cryptocom bitcoin gdzie kupićCryptocom- firma rozpoczęła działalność w 2016 roku,
- firma posiada własny token MCO. Jego sprzedaż rozpoczęła się w 2017 roku, przynosząc zysk 26,7 mln USD,
- Karty Visa MCO,
Jak kupić kryptowaluty na BitfinexBitfinex- data założenia 2012 rok, Hongkong,
Kraken jak inwestować w kryptowalutyKraken- powstał w 2011 r. San Francisco,
- jedna z pierwszych giełd bitcoina notowana na Bloomberg Terminal,
- właściciel popularnego serwisu Cryptowatch, który jest często używany przez day traderów.

W zasadzie dwie pierwsze giełdy Binance i Coinbase zapewniają wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do inwestowania oraz spekulacji na walutach. Ich niewątpliwym atutem jest polski interfejs dostępny zarówno w wersji na komputery jak i w aplikacjach przeznaczonych na komórki.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na giełdę Gateio ze względu na dużą ilość par walutowych, które oferuje. Często są to pary uwzględniające nowe projekty, mające ogromny potencjał wzrostu.

Giełdy scentralizowane i zdecentralizowane

Przed podjęciem decyzji, które giełdy kryptowalut najlepiej spełnią Twoje potrzeby, ważne jest, aby w pełni zrozumieć, jakie są rodzaje giełd oraz jakie dają nam możliwości.

Scentralizowana wymiana

Najpopularniejszym rodzajem wymiany jest wymiana scentralizowana. Najlepsze giełdy, należące do tej kategorii zostały wymienione powyżej w zestawieniu. Giełdy te są prywatnymi firmami, oferującymi platformy do handlu kryptowalutami. Handel rozpoczynamy po rejestracji i identyfikacji. Z reguły wystarczy podać swoje dane, przesłać zdjęcie dokumentu tożsamości oraz aktualną fotografię twarzy.

Omawiane powyżej giełdy zapewniają aktywny handel, wysokie wolumeny i płynność. Scentralizowane giełdy w działaniu są podobne do tradycyjnych banków, przez co nie do końca są zgodne z filozofią społeczności Bitcoin. 

Podobnie jak banki, działają na własnych, prywatnych serwerach, co potencjalnie umożliwia atak hakerski. Gdyby doszło do włamania, cały system mógłby zostać na jakiś czas wyłączony. Co gorsze, mogłyby zostać ujawnione wrażliwe dane użytkowników. 

Podsumowując, scentralizowane giełdy kryptowalut są zdecydowanie najłatwiejsze dla nowych użytkowników, a nawet zapewniają pewien poziom zabezpieczenia w przypadku awarii systemów. Kryptowaluta kupowana na tych giełdach, jest przechowywana w portfelach powierniczych firm, a nie w Twoim prywatnym portfelu, do którego posiadasz unikalny klucz. 

Dlatego ważne jest, aby inwestując duże kwoty w przyszłości pamiętać o wypłacaniu ich do własnych bezpiecznych portfeli.

Zdecentralizowana wymiana

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut działają na identycznej zasadzie, jak Bitcoin. Zdecentralizowana wymiana nie posiada, jednego centralnego punktu kontroli. W całości jest jakby serwerem, składającym się z tysięcy komputerów użytkowników rozrzuconych po całym świecie. Jeśli jeden z tych komputerów wyłączy się, nie wpłynie to na całą sieć, ponieważ jest wiele innych komputerów, które będą nadal działać w sieci.

Różni się to bardzo od sytuacji, w której konkretna firma kontroluje serwer w jednej lokalizacji. Próba ataku na rozproszoną strukturę, jest znacznie trudniejsza, wręcz nierealistyczna i prawdopodobnie nieskuteczna.

Ze względu na decentralizację tego typu giełdy kryptowalut nie mogą podlegać przepisom żadnego organu regulacyjnego, ponieważ nie ma konkretnej osoby ani grupy zarządzającej systemem. Oznacza to, że osoby dokonujące transakcji na zdecentralizowanej platformie nie muszą deklarować swojej tożsamości i mogą swobodnie z niej korzystać w dowolny sposób, legalny lub nie.

Do najpopularniejszych platform zdecentralizowanych możemy zaliczyć Uniswap lub Pancakeswap.

Giełdy kryptowalut, bitcoin czy to jest bezpieczne?

Inwestowanie oraz handel Bitcoinem lub pozostałymi kryptowalutami dla wielu osób może wydawać się czymś nieosiągalnym, dziwnym, a nawet podejrzanym. Dość często podawane są wiadomości o oszustwach i ludziach, którzy stracili spore pieniądze. Chociaż w większości wypadków to prawda, a wiele nadużyć miało miejsce i nadal się zdarza, trzeba jednak zauważyć, że nigdy nie było tak łatwo inwestować w kryptowaluty i bezpiecznie handlować nimi, jak ma to miejsce w tej chwili.

Dużo sytuacji związanych z utratą środków spowodowana jest niestety zwykłym brakiem ostrożności i zdarza się również w tradycyjnej bankowości. Często słyszymy o włamaniach do banków, wyłudzaniu danych do logowania, fałszywych sklepach internetowych itd..

Reklama