Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie?

0
1924
Jak bezpiecznie kupować w sieci?
zakupy online
Reklama

Coraz częściej robimy zakupy w internecie. Jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie ponieważ nie musimy nawet wychodzić z domu. W kilka sekund porównujemy cenę wybranych produktów w wielu sklepach w kraju i za granicą. Dzięki temu niejednokrotnie zakupy online są znacznie tańsze pomimo opłaty za transport.

Jak sprawdzić czy sklep online jest wiarygodny?

Pamiętajmy jeśli oferta jest bardzo promocyjna należy zachować szczególną czujność i dokładnie sprawdzić czy sklep jest wiarygodny. Jakie są zagrożenia?

Fałszywa strona płatności i wyłudzenie danych

Podczas finalizacji zamówienia możemy zostać przekierowani na fikcyjną stronę banku. Wpisanie danych na fałszywej stronie płatności jest równoznaczne z przekazaniem przestępcom danych do naszej karty płatniczej lub konta bankowego. Taka strona graficznie jest niemal identyczna z oryginalną. Podejrzenia może wzbudzić prośba o podanie większej ilości danych, których zazwyczaj nie podajemy przy transakcjach internetowych.

Żeby upewnić się, że jesteśmy na bezpiecznej stronie banku musimy sprawdzić adres w przeglądarce internetowej. Najlepiej porównać go z tym ze strony głównej banku. Na obrazku poniżej prawidłowy adres mBanku.

mBank przykład zabezpieczenia ssl transakcji finansowych przy zakupach w internecie

Na tym przykładzie widać, że połączenie jest zabezpieczone protokołem SSL. W praktyce oznacza to, że w adresie jest kłódka a zamiast http:// jest https://. Dodatkowo jest informacja że certyfikat dostarcza DigiCert Inc i podstawowe dane banku:

mBank S.A.

Warszawa

Mazowieckie, PL

Jeśli strona płatności ma identyczny certyfikat i dane to wszystko jest w porządku i możemy finalizować zamówienie.

Fałszywy sklep z prawidłowym systemem płatności

Niestety możemy spotkać się również z sytuacją, kiedy zrobimy zakupy w sklepie, następnie dokonamy płatności poprzez jeden z popularnych kanałów płatności i niestety nie otrzymamy zamówionego towaru. Schemat działania przestępców jest dość prosty. Uruchamiają sklep z dużą ilością produktów. W celu uwiarygodnienia przedsięwzięcia preparują komentarze na stronie sklepu czasami w mediach społecznościowych lub na innych popularnych stronach. Sklep działa dość krótko od 1 do 3 miesięcy aż o sprawie zrobi się głośno w internecie. Następnie przestępcy wypłacają ukradzione pieniądze w dowolnym miejscu na świecie prawdopodobnie poprzez podstawione osoby i teoretycznie ślad się urywa. Nam pozostaje pozew zbiorowy i wątpliwa nadzieja, że sprawcy zostaną namierzeni.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie z takiego sklepu, który pojawił się w sieci w 2017 roku. W ciągu kilku miesięcy zanim został wyłączony oszukanych zostało kilkaset osób.

avansme fałszywy sklep online

Jak się okazuje bardzo ciężko obronić się przed takim zagrożeniem. Na pierwszy rzut oka sklep wygląda profesjonalnie, estetyczna i przemyślana szata graficzna, protokół SSL, promocje, duża liczba produktów.

Jak ograniczyć zagrożenia przy zakupach online?

Przede wszystkim możemy ograniczyć zakupy internetowe do sprawdzonych sklepów i platform sprzedaży. Jeśli chcemy skorzystać z innego sklepu należy sprawdzić jego dane i zadzwonić na podany numer. Moim zdaniem najpewniejszym sposobem jest sprawdzenie historii strony na https://web.archive.org/ Jeśli strona ma kilka tygodni a ceny produktów są podejrzanie niskie możemy być pewni, że jest to próba oszustwa.

Pozostałe zasady bezpiecznych transakcji finansowych online

  • należy regularnie skanować komputer antywirusem (niektóre wirusy potrafią przechwycić nasze poufne dane lub przekierować nas na fałszywą stronę płatności),
  • nie korzystajmy z ogólnodostępnych sieci wi-fi podczas dokonywania transakcji (sieć może być udostępniona przez hakerów). Gdy nieświadomie podłączymy się do takiej sieci i przeprowadzimy transakcję wszystkie nasze dane zostaną również przechwycone.


Zakupy przez internet za granicą

Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet za granicą.Ten trend będzie wzrastał szczególnie po wprowadzeniu unijnego przepisu o zakazie geoblokowania.

Robiąc zakupy postarajmy się pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych transakcji:

  • unikajmy opłat za różnice kursowe, używając na przykład karty walutowej,
  • za zagraniczne zakupy płaćmy kartą płatniczą a nie przelewem bankowym. W przypadku gdybyśmy otrzymali towar niezgodny z opisem lub paczka nie dotarłaby a sprzedawca nie chciałby uwzględnić naszych zastrzeżeń, możemy poprosić bank o zwrot przelewu wykonanego kartą (usługa Chargeback). Przy płatności przelewem niestety nie mamy takiej możliwości zabezpieczenia.
  • upewnijmy się jaki jest koszt przesyłki do naszego kraju.

Prawa konsumenta przy zakupach online

  • kupując w Polsce przez internet mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny. Kolejne 14 dni to czas w którym musimy zwrócić towar.
  • pamiętajmy, że paragon nie jest konieczny do złożenia reklamacji. Dowodami zakupu są również wydruki transakcji z karty lub konta, e-maile oraz świadkowie.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj