Budżet domowy

0
2599
budżet domowy
Jak uporządkować finanse
Reklama

Dlaczego powinniśmy planować budżet domowy oraz jak to robić, żeby utrzymać w ryzach nasze finanse!

Budżet domowy, czyli planowanie wydatków oraz przychodów naszej rodziny bardzo często wygląda chaotycznie i niestety jest prowadzony “na bieżąco”. Nie jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie, gdyż nie mamy do końca pełnej kontroli nad wydatkami. Nie wiemy jakie sumy możemy bezpiecznie wydawać, aby nie nadwyrężać naszego budżetu domowego.

Istnieje jednak bardzo prosty sposób, aby uporządkować nasz budżet i prowadzić go w usystematyzowany sposób. Jego stworzenie oraz zaplanowanie wydatków i przychodów ma bardzo wiele korzyści. Wbrew pozorom może pomóc nam spełnić nasze plany i marzenia.

Jak zatem prowadzić budżet domowy i czym on tak właściwie do końca jest? O tym wszystkim poniżej.

Czym tak właściwie jest budżet domowy?

Nasze domowe finanse nie są może tak imponujące jak budżet dużej firmy. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie zarządzanie kwotami kilku tysięcy złotych miesięcznie również jest ważne.

Budżet domowy to nic innego jak zaplanowanie przychodów oraz wydatków. Następnie ułożenie ich w taki sposób, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć środki na wydatki najważniejsze, przechodząc następnie do tych mniej istotnych.

Budżet domowy może mieć formę elektroniczną lub papierową. Powinniśmy w nim spisać wszystkie przychody na najbliższy miesiąc oraz wydatki. Wszystko ustawiamy w kolejności od najważniejszych do tych najmniej ważnych.

Spisz PRZYCHODY na cały najbliższy miesiąc

Pierwszą pozycja w naszym budżecie domowym powinny być przychody. Musimy uwzględnić w nich nasze pensje oraz te sumy, które z pewnością będą do naszej dyspozycji.

Nie powinniśmy umieszczać tu np. wątpliwych premii czy zwrotów podatku, które mogą, ale nie muszą być dostępne na w najbliższym miesiącu. Warto również prowadzić budżet przykładowo od 1go lub od 10go do kolejnego 1go lub 10go dnia miesiąca czyli w 30-dniowym systemie.

Dobrym pomysłem jest też w miarę możliwości zebranie wszystkich dochodów np. w Sierpniu, aby od 1 Września móc rozpocząć ich wydawanie na Wrzesień zgodnie z planem. Stwarzanie takiego miesięcznego “buforu” będzie bardzo korzystne, bezpieczne i pozwoli lepiej zaplanować wydatki.

Spisz WYDATKI

wydatki numer 1 – jedzenie, leki

Pierwszym obowiązkowym punktem w naszym budżecie z pewnością będą środki na jedzenie i leki. Powinniśmy w tej części budżetu ująć taką kwotę, aby wystarczyła na wyżywienie dla wszystkich domowników. Możemy obliczyć ją np. na podstawie dziennej sumy, jaką przeznaczamy na zakupy lub na podstawie poprzednich miesięcy.

wydatki numer 2 – opłaty związane z mieszkaniem

Drugim rodzajem wydatków, jakie powinniśmy ująć w naszym budżecie, są te związane z czynszem i opłatami za mieszkanie. Są to wydatki najważniejsze i nigdy nie powinniśmy mieć w nich opóźnień. W pierwszej pozycji powinniśmy uwzględnić opłaty za czynsz, zaliczki na ogrzewanie, wodę itp. Do tego musimy dodać inne opłaty za media np. kablówkę czy prąd. Jeśli podliczymy wszystkie wydatki, dana kwota np. 1000 zł powinna być do naszej dyspozycji już 1 go danego miesiąca. Tak żebyśmy mogli uregulować płatności za mieszkania bez zbędnej zwłoki. Nie warto czekać do ostatniego dnia, w którym możemy zapłacić takie opłaty, gdyż termin może nam umknąć. Opłaty związane z mieszkaniem powinniśmy regulować w pierwszej kolejności.

wydatki numer 3 – telefony, internet

Trzecim rodzajem wydatków, które powinniśmy zabezpieczyć, są również wydatki związane z naszym funkcjonowaniem. Z pewnością będą to środki przeznaczone na abonament naszych telefonów komórkowych czy internet. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tych elementów. Pieniądze na pierwsze trzy pozycje w budżecie powinny być zabezpieczone w pierwszej kolejności i nie powinny być uszczuplane na inne cele. Dzięki tym pieniądzom możemy przeżyć do następnego miesiąca bez kolejnych punktów, co jest priorytetem i podstawą budżetu domowego.

wydatki numer 4 – przyjemności

Czwartym punktem w budżecie będą środki na nasze przyjemności, wycieczki czy wydatki, które nie są najważniejsze, a które sprawią nam radość. Mogą to być np. zakupy, wypad do kina czy środki przeznaczone na wycieczki. Warto również miesięcznie odkładać w tej pozycji regularnie drobne sumy np. na nowy telefon czy wakacje.

wydatki numer 5 – inwestycje, oszczędności

Ostatnim — piątym punktem budżetu domowego będą oszczędności i inwestycje. Jeśli po zapewnieniu wszystkich powyższych punktów pozostają nam jeszcze środki, warto odkładać je i nie wydawać “na siłę”. Nadwyżki możemy przeznaczyć np. na opłacenie prywatnej dodatkowej emerytury, inwestycje lub po prostu zdeponować w banku. W razie konieczności uregulowania nieprzewidzianych wydatków takich jak naprawa samochodu, kupno nowego telewizora czy dalszy wyjazd, pieniądze będą bezcenną pomocą. Nie będziemy musieli korzystać z pożyczek czy kredytów. Pewien zapas pieniędzy powinniśmy utrzymywać zawsze niezależnie od naszej sytuacji, aby mieć w razie problemów możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki.

Dlaczego warto tworzyć budżet domowy?

Budżet domowy zdecydowanie warto tworzyć i prowadzić z kilku względów. Pierwszym z nich jest możliwość zaplanowania wydatków i zabezpieczenie pieniędzy na najważniejsze cele. (czynsz, opłaty czy kredyty i bieżące wydatki np. żywność).

Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu, pieniądze na te wszystkie elementy będą odłożone, a my będziemy mogli zadecydować jakie kwoty przeznaczyć na pozostałe wydatki.

Prowadzenie budżetu domowego zapobiega również sytuacjom, w których brakuje nam funduszy lub nie możemy spełnić wielu swoich planów, gdyż wcześniej rozdysponowaliśmy bez planu większość pieniędzy.

Do kolejnych plusów prowadzenia budżetu domowego należy możliwość stworzenia “poduszki finansowej”. Czyli ułożenie budżetu w taki sposób, aby zawsze pozostały w nim środki na nieprzewidziane wydatki.

Jeśli nie prowadzimy budżetu, możemy spotkać się z sytuacją, w której nie mamy już pieniędzy, a musimy gdzieś pojechać czy naprawić np. samochód.

Budżet domowy jest jednym z elementów na drodze do wyjścia z długów, jeśli interesuje Ciebie to zagadnienie zapraszamy do artykułu jak pozbyć się długów.

Samo prowadzenie budżetu domowego nie jest trudne i nie wymaga skomplikowanej wiedzy czy umiejętności matematycznych. Przy jego tworzeniu zdecydowanie bardziej liczy się konsekwencja oraz chęci.

Budżet domowy online w formie excel, pdf do pobrania oczywiście za darmo 🙂

Poniżej mogą Państwo pobrać gotowy szablon, który znacznie ułatwi stworzenie i prowadzenie budżetu domowego. Proszę nie zwlekać i wykonać pierwszy krok w kierunku uporządkowania swoich finansów.

format EXCELformat PDF
strzalkabudzet-domowy-dla-jednej-osoby.xlsxbudzet-domowy-dla-jednej-osoby.pdf
budzet-domowy-dla-dwoch-osob.xlsxbudzet-domowy-dla-dwoch-osob.pdf

Szablony w oryginalnej formie mogą Państwo również umieścić na własnej stronie internetowej lub przesłać znajomym.

Proponuję od razu pobrać szablon Excel ponieważ automatycznie sumuje wszystkie wydatki i przychody, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo czasu.

Dodatkowo budżet w formie Excela proponuję wrzucić w chmurę na przykład na dysk googla (każdy posiadacz gmaila ma do dyspozycji dysk na który można wgrać pliki). Dzięki takiemu rozwiązaniu dysponując komórką lub tabletem z systemem android można w każdej chwili, na bieżąco uzupełniać wydatki i wpływy.

To nie wszystko wybierając budżet dla dwóch osób wrzucamy plik na swój dysk googla. Udostępniamy go na przykład żonie i teraz równocześnie jesteśmy w stanie uzupełniać wydatki i przychody. W ten sposób razem w czasie rzeczywistym mamy wgląd w aktualną sytuację finansową w danym miesiącu.

Dodam, że Excel na komórki i tablety jest darmowy także przy niewielkim wysiłku i całkowicie za darmo jesteśmy w stanie sprawnie prowadzić budżet domowy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj