Co to jest leasing?
Leasing jest sposobem na sfinansowanie inwestycji, polega na zdobyciu środków inwestycyjnych w zamian za uzgodniony czynsz (czyli raty leasingowe), w ten sposób nie ma konieczności bezpośredniego zakupu towaru. Można wiele zyskać, biorąc w leasing auto nieruchomość, urządzenia, sprzęt do biura, jednocześnie dzieląc płatność na małe raty, których spłata rozłożona jest w czasie.
Czym w zasadzie różni się od kredytu skoro tu i tu spłacamy raty? W czasie spłacania rat leasingowych nie jesteśmy właścicielami przedmiotu, można powiedzieć, że go wynajmujemy. Dopiero po spłaceniu wszystkich rat możemy wykupić auto, maszynę komputer za ustaloną symboliczną kwotę wykupu i stajemy się właścicielami. Możemy również zaprzestać spłaty rat wtedy zwracamy na przykład auto i mamy opcję wzięcia w raty nowszego modelu.
Kredyt samochodowy czy leasing?
Leasing zdobywa dużą popularność w Polsce i coraz częściej pada pytanie, czy jest bardziej opłacalny niż zwykły kredyt na auto. Przede wszystkim na początku trzeba zaznaczyć, że mamy dwa rodzaje leasingu. Jeden dla firm oraz drugi mniej popularny w Polsce konsumencki dla osób, które nie prowadzą działalności.
Korzyści dla firmy:
- Proste procedury trwające tylko kilka dni,
- Można odliczyć VAT,
- Nie przechodzimy aż tak szczegółowego badania zdolności kredytowej jak w banku,
- Mało formalności leasingodawca rejestruje i ubezpiecza auta,
- Zdecydowanie niższe ubezpieczenie samochodu,
- W koszty działalności można wpisać miesięczne raty,
- Jednocześnie firma nie zmniejsza własnej zdolności kredytowej!
W przypadku leasingu konsumenckiego nie mamy dostępu do wszystkich wymienionych wyżej korzyści i może się okazać, że kredyt na auto jest zdecydowanie lepszy. Dlatego warto zawsze poprosić o przeprowadzenie symulacji spłaty obydwu produktów i wybrać bardziej opłacalny.
Weźmy jednak pod uwagę taki przypadek: nie prowadzimy działalności planujemy zakup nowego auta i jednocześnie nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, żeby dostać kredyt. Jedynym rozwiązaniem jest właśnie leasing, który oprócz czasami niższych rat nie obniży naszej i tak nadwyrężonej zdolności kredytowej. W takim układzie kredyt ewidentnie przegrywa na starcie.
Każdy z nas powinien podjąć indywidualną decyzję, który z tych produktów bardziej się opłaca w konkretnej sytuacji.
Jak wybrać odpowiedną ofertę, na co zwrócić uwagę?:
- Jakie warunki trzeba spełnić (historia przedsiębiorcy, wyniki finansowe),
- Jaka jest wysokość opłaty wstępnej,
- Jakie są konsekwencje w przypadku spóźnienia się z opłaceniem raty w danym miesiącu. Czy w takiej sytuacji może dojść do natychmiastowego zerwania umowy,
- Ile wynosi odszkodowanie na rzecz Leasingodawcy w przypadku ewentualnego rozwiązania umowy przed czasem,
- Czy lub po upływie, jakiego czasu istnieje możliwość wcześniejszego spłacenia wszystkich należności i na jakich warunkach się to odbywa,
- Czy szkoda i utrata sprzętu spowoduje konsekwencje,
- W jakim czasie należy spłacić wszystkie raty? Jest to szczególnie ważne w przypadku np. używanych samochodów,
- W przypadku pojazdów, czy są określone limity kilometrów miesięczne lub roczne
- Warto również sprawdzić, czy firma z której usług zamierzamy skorzystać, nie jest zagrożona bankructwem. Trzeba pamiętać, że do końca trwania umowy prawnie nie jesteśmy właścicielami przedmiotu.
Zestawienie ofert:
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, wybrany leasing można szybko otrzymać przez internet po wysłaniu jednego z wniosków:
Rodzaje leasingu:
Finansowy (kapitałowy)
Przy podpisywaniu umowy musimy zapłacić w całości podatek VAT. Przedmiot jest wliczany do naszego majątku, czyli musimy go wpisać w ewidencję środków trwałych. Po naszej stronie jest serwisowanie i robienie odpisów amortyzacyjnych. Po spłaceniu ostatniej raty stajemy się właścicielami przedmiotu.
Operacyjny (bieżący)
Podatek VAT rozłożony jest na raty, przedmiot jest dodawany do ewidencji środków trwałych i można robić odpisy amortyzacyjne. Przy podpisywaniu umowy trzeba dokonać wstępnej opłaty, również na koniec po spłaceniu ostatniej raty trzeba wykupić przedmiot za symboliczna kwotę.
Konsumencki
Przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest świetnym wyjściem, kiedy nie posiadamy wystarczającej zdolności kredytowej na otrzymanie kredytu. Warto sprawdzić ponieważ może się okazać, że raty będą nawet niższe niż przy kredycie.
Zwrotny
Rozwiązanie dla firm, które straciły płynność finansową. Przedsiębiorstwo posiadające środki trwałe w postaci samochodów, maszyn odsprzedaje wszystko firmie leasingowej następnie bierze je w leasing. Efekt: dodatkowe pieniądze przy jednoczesnej dalszej możliwości korzystania z maszyn, aut.
Bezpośredni
Dość rzadko spotykany polega na tym, że nabywamy środek bezpośrednio od dystrybutora, producenta, który w tym układzie przejmuje jednocześnie rolę zewnętrznej firmy finansującej. W umowie uczestniczą dwa podmioty.
Pośredni
Zewnętrzna firma nabywa przedmiot od producenta/dystrybutora następnie udostępnia go nam w zamian za comiesięczne raty. W takim wypadku w transakcji z reguły uczestniczą trzy podmioty.
Kilka lat temu brałem w leasing auto na firmę. Korzystałem z usług EFL była to jedyna opcja ponieważ nie miałem zdolności kredytowej. Generalnie wszystko było ok jedynie wysokie ubezpieczenie auta było minusem.