Kredyty konsolidacyjne

Wygodniej spłacać jeden kredyt konsolidacyjny, niż kilka równolegle...

Kredyty konsolidacyjne czyli połączenie kilku zobowiązań

   Kredyt konsolidacyjny pozwala na uzyskanie środków potrzebnych do spłaty innych zobowiązań. Za jego pomocą spłacamy nie tylko pożyczki, kredyty gotówkowe, debet na karcie lub kredyt na budowę domu. Możemy także, w przypadku niektórych ofert, resztę środków wydać w dowolny sposób.

   Warto skorzystać z podstawowych zalet jakie oferuje konsolidacja kredytów. Łączenie zobowiązań może nam dać chwilę oddechu w spłacie na uporządkowanie niekorzystnej sytuacji finansowej.

  • dodatkowe środki powyżej konsolidowanej kwoty,
  • okres kredytowania nawet do trzydziestu lat,
  • duża szansa na zmniejszenie raty.

Sposób na wiele kredytów i pożyczek

   Często bywa tak, że spłacamy wiele kredytów jednocześnie. Przykładowo jeden duży kredyt na samochód lub mieszkanie oraz kilka mniejszych kredytów, powiedzmy kredyt za telewizor lub nowy komputer dla dziecka. W pewnym momencie pamiętanie o różnych terminach spłacania rat wszystkich zobowiązań staje się uciążliwe. Z pomocą przychodzi nam oferta kredytów konsolidacyjnych, która umożliwia przekształcenie wszystkich kredytów w jeden. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy regularnie udawać się do kilku banków lub wykonywać kilku przelewów i nasze wydatki prezentują się przejrzyściej.

Niższa rata, dłuższy czas kredytowania

   Najciekawsze w tej ofercie jest to, że połączenie kredytów w jeden oprócz mniejszej uciążliwości zapewnia przeważnie niższe raty oraz dłuższy okres kredytowania. Jest to możliwe szczególnie w przypadku gdy gwarancją spłacenia kredytu konsolidacyjnego staje się hipoteka posiadanej przez nas nieruchomości.

   Przy kredytach konsolidacyjnych wiele banków oferuje nawet możliwość karencji czyli zawieszenia długu na czas, w którym jesteśmy w finansowym „dołku”. Chwilowy oddech w spłacie jest bardzo cenny pozwala na spokojne przeanalizowanie sytuacji i przygotowanie strategii skutecznej walki z długami.

Dostosowanie rat i waluty

   Ponadto jesteśmy w stanie dostosować ratę kredytu konsolidacyjnego do naszych możliwości finansowych, mowa tu zarówno o jej sumie jak i terminie, w którym ratę będziemy płacić. Może być to np. dzień naszej wypłaty dzięki czemu nie musimy „chomikować” odpowiedniej ilości gotówki na czarną godzinę.

   Zaciągając kredyt konsolidacyjny mamy też wybór waluty, w jakiej chcemy go spłacać, możemy ją zmienić nawet w trakcie spłacania naszego zobowiązania. Najłatwiej uzyskać kredyt złotówkowy, ale do wyboru mamy również EUR, CHF, GBP, USD.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje konsolidacji kredytów:

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny przyznawany na dłuższy okres, z mniejszym oprocentowaniem na wyższe sumy ale z koniecznością zabezpieczenia w postaci hipoteki naszej nieruchomości,
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który możemy otrzymać na krótszy czas, na mniejszą sumę i na pewno na dużo gorszych warunkach jeśli chodzi o oprocentowanie, ale bank nie wymaga zabezpieczenia.

Pozytywny wpływ konsolidacji na nasze samopoczucie

   Warto wspomnieć również o aspekcie psychologicznym konsolidacji. Zgrupowanie wszystkich zobowiązań może przynieść pozytywne uczucie mniejszego obciążenia, ograniczenie stresu. Uregulowanie źle kojarzących się zadłużeń umożliwi spojrzenie na kłopoty z większego dystansu. Zapewni przestrzeń do nowych pomysłów i rozwiązań, które w efekcie być może przełożą się na poprawę naszej sytuacji finansowej.

   Musimy pamiętać, że konsolidacja to tylko chwilowa ulga w spłacie oraz uporządkowanie zadłużeń, jest dla Nas szansą, którą należy rozsądnie wykorzystać. Konsolidacja w żadnym wypadku nie zwalnia nas od konieczności analizy naszej sytuacji finansowej i dokładnego planowania dalszych domowych wydatków.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

   Najistotniejszymi warunkami jakie musimy spełnić jest posiadanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Konsolidacja jest bardzo atrakcyjną opcją dla osób zadłużonych niestety bank musi mieć pewność, że udźwigniemy comiesięczne raty. Dokładnie zostanie również sprawdzona nasza historia terminowych spłat dotychczasowych zadłużeń w BIK. Tutaj obowiązuje zasada podobna jak przy kredytach hipotecznych - nie należy składać wniosków o kredyt w zbyt dużej liczbie banków. Każde takie zapytanie zostanie odnotowane w BIK i spowoduje obniżenie zdolności kredytowej.

Zestawienie ofert kredytów konsolidacyjnych:

   Poniżej szczegółowe zestawienie razem z opisem poszczególnych kredytów dostępnych na rynku:

Ebook

   Szczegółowy opis oraz dodatkowe informacje odnośnie konsolidacji kredytów zamieściliśmy w darmowym ebooku, zapraszamy do lektury.

Alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego

   Pytanie, co zrobić w sytuacji, kiedy nie musimy łączyć kilku niekorzystnych kredytów i pożyczek, mamy natomiast jeden kredyt na przykład hipoteczny z którego nie jesteśmy zadowoleni. Przeglądając aktualne oferty banków zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj moglibyśmy uzyskać podobny kredyt na dużo korzystniejszych warunkach. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam kredyt refinansowy umożliwiający zamianę jednego złego kredytu na dużo korzystniejszy produkt.

Powiązane tematy

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania odnośnie kredytów konsolidacyjnych, chcesz podzielić się własnymi przemyśleniami, zapraszamy do dyskusji:

3 KOMENTARZE

  1. Jeśli nie konsolidacja to można spróbować przewalutowania kredytu lub czasami możliwe są również wakacje kredytowe.

  2. Problem w tym, że niestety bardzo często ludzie mają tak kiepską sytuację że nie mogą pozwolić sobie na luksus w postaci konsolidacji wszystkich zobowiązań.

  3. Zdarza się niestety bardzo często, jak zauważył „Maros”, że osoby zadłużone zbyt późno decydują się na konsolidację przez co ich historia kredytowa pogarsza się z dnia na dzień. Zamiast zwlekać, po pierwszych zaległościach powinniśmy już reagować i udać się do banku lub instytucji pozabankowej w celu skonsolidowania naszych pożyczek. Dojdzie nam koszt prowizji, jednak nawet mimo to warto ponieważ okres spłaty rozłożymy na dłuższy czas, zmniejszymy ratę i nawet nie odczujemy prowizji.

Dodaj komentarz