Tarcza antykryzysowa – firma jednoosobowa

1
3883
tarcza antykryzysowa w firmie jednoosobowej
Reklama

W Polsce bardzo dużo firm działa na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najprostsza i najtańsza jeśli chodzi o rejestrację forma prowadzenia działalności.

Tak się składa, że podobnie jak moi najbliżsi znajomi mam rodzinę, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, płacę ZUS i spłacam kredyt hipoteczny. Czyli jak sądzę, wpisuję się w dość standardowy model Polaka, który liczy na wsparcie w związku z niekorzystnymi następstwami epidemii koronawirusa.

Chciałem podzielić się informacjami, jakie rozwiązania przewidziane są dla nas przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak w praktyce wygląda wdrażanie pomocy z tarczy antykryzysowej w moim przypadku.

Czas pandemii jest dla wszystkich bardzo ciężkim sprawdzianem, niejednokrotnie trzeba pogodzić ze sobą rolę rodzica, opiekuna, nauczyciela i przedsiębiorcy. Dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli nie opisałem tutaj wszystkich możliwych form pomocy.

Proszę również o dodanie w komentarzach innych możliwości lub pomysłów na wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność.

Jakie wnioski można złożyć w związku z tarczą?

Odroczenie rat kredytów na trzy miesiące

W dniu 06.04.2020, po 9 dniach od zgłoszenia na stronie BNP Paribas‎ chęci odroczenia rat kredytu hipotecznego, zadzwoniła przedstawicielka banku i uzyskaliśmy odroczenie rat na trzy miesiące. Od znajomego wiem, że w Deutsche Banku kontakt był już na drugi dzień.

Pomijając długi czas oczekiwania na załatwienie sprawy i związany z tym stres (świadomość zbliżającego się terminu płatności raty), ten etap pomocy zakończył się sukcesem.

Zawieszenie obowiązku płacenia składek ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj)

08.04.2020

Złożenie dokumentu RDZ o zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące.

04.05.2020

Po prawie miesiącu niepewności przyszła informacja, że została udzielona pomoc publiczna w formie zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek za marzec 2020 r.

Trochę się tym stresowałem, ponieważ księgowa uświadomiła mi, że wystąpienie o zwolnienie nie jest równoznaczne z jego otrzymaniem. A jak wiadomo, przerwa w opłacaniu składek wiąże się z utratą chorobowego. Co ze zwolnieniem z kolejnych miesięcy, nie mam pojęcia.

Świadczenie postojowe – 80% minimalnego wynagrodzenia około 2 tys. zł

07.05.2020

Złożenie wniosku RSP-D świadczenie postojowe z ZUS. (w miesiącach marzec – kwiecień mam spadek przychodu o ponad 15%)

15.05.2020

Na konto wpłynęły pierwsze pieniądze z tarczy 2080 zł

02.06.2020

Złożyłem wniosek RSP-DK o świadczenie postojowe za kolejny okres w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność.

03.06.2020

Już na drugi dzień od złożenia wniosku na konto wpłynęły kolejne pieniądze z tarczy 2080 zł

Zasiłek opiekuńczy

20.03.2020

Wysłałem wniosek ZAS58 o zasiłek opiekuńczy na młodsze dziecko za okres od 12.03.2020 do 25.03.2020 r.

27.05.2020

Na konto wpłynęło 767,70 zł zasiłku opiekuńczego.

Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy

Na stronie https://www.praca.gov.pl/ dnia 25.04.2020 złożyłem elektroniczny wniosek PSZ-PKDG o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wartość pożyczki 5000 zł.

Jak na razie minęły ponad dwa tygodnie, nie ma w tej sprawie żadnej decyzji ani informacji. Na infolinię nie można się dodzwonić.

Dnia 18.06.2020 wpłynęły pieniądze w formie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Wniosek PSZ-DKDG o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.

Dnia 21.05.2020 złożyłem również wniosek PSZ-DKDG w https://www.praca.gov.pl/ o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem był spadek przychodów, porównując okres 60 dni z roku 2020 do analogicznego okresu z roku 2019. W moim przypadku spadek wyniósł aż 63%.

Dnia 19.06.2020 wpłynęły pieniądze 1820 zł dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności.

Podsumowanie postępów tarczy

Pierwszy oficjalny przypadek zakażenia w Polsce stwierdzono 4 marca 2020. Od 14 do 20 marca obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

11.05.2020

Czyli ponad dwa miesiące od pojawienia się koronawirusa w Polsce udało mi się uzyskać odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego na trzy miesiące, zawieszenie obowiązku płacenia ZUS na jeden miesiąc (marzec), na konto nie wpłynęła nawet złotówka pomocy.

Zaczynam się przyzwyczajać do braku informacji i ciągłej niepewności.

15.05.2020

Pierwszy sukces, po 8 dniach od złożenia wniosku wpłynęły pieniądze z ZUS w ramach świadczenia postojowego 2080 zł. Ten fragment tarczy zadziałał wyjątkowo sprawnie w porównaniu do pozostałych.

27.05.2020

767,70 zasiłek opiekuńczy z ZUS.

03.06.2020

Już na drugi dzień od złożenia wniosku o kolejne świadczenie postojowe na konto wpłynęło 2080 zł z ZUS. Naprawdę bardzo miłe zaskoczenie.

18.06.2020

19.06.2020

5000 zł pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

1820 zł pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

Podsumowując tarczę, jak na Polskie warunki jest to bardzo duża pomoc dla przedsiębiorcy. Zwolnienie ze składek ZUS, odroczenie rat kredytu oraz świadczenia postojowe i dofinansowanie kosztów, pozwoliły przetrwać pierwsze miesiące pandemii.

Tarcza wypada niestety dużo gorzej jeśli porównamy ją z pomocą, jaką otrzymali Anglicy lub Niemcy. Pomijając kilkukrotnie wyższe kwoty dofinansowań, chodzi mi głównie o brak niepotrzebnych formalności.

Polskie Państwo w tym względzie nie jest przyjazne dla przedsiębiorcy, który w czasie pandemii i grożącego mu bankructwa musi tracić czas na szukanie dofinansowań, uczyć się jak wypełniać wnioski a wszystko w atmosferze niepewności i sprzecznych informacji.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Ja wolałem nie ryzykować i zapłaciłem składkę za marzec. Wysłałem też wniosek o zwolnienie ze składek na trzy miesiące czyli od marca do maja. Tydzień temu złożyłem wniosek o zwrot nadpłaty za marzec, zobaczymy co z tego wyniknie. Wkurza mnie ta ilość biurokracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj