Ubezpieczenie OC, AC samochodu

Jak dobrze ubezpieczyć auto?

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią zabezpieczenie przed zdarzeniami, które mogą się przydarzyć na drogach podczas jazdy pojazdem oraz w czasie kiedy auto stoi na parkingu.

Żeby całkowicie zabezpieczyć nasz samochód, powinniśmy skorzystać z całego pakietu ubezpieczeń, w skład którego wchodzi między innymi:

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas przed obciążeniami finansowymi związanymi ze spowodowaniem szkód osobom trzecim. Zakres ubezpieczenia obejmuje zniszczenia mienia oraz wszelkie ubytki na zdrowiu osób biorących udział w wypadku.

Ubezpieczenie AC nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco zapewnia zwrot kosztów w przypadku kradzieży naszego auta, uszkodzenia przez nieznanego sprawcę, zniszczenia losowe – powódź, pożar, przygniecenie drzewem… Zabezpiecza również przed skutkami stłuczek z naszej winy.

   Ubezpieczenia sprzedawane są w pakietach, dzięki czemu możemy liczyć na trochę niższe stawki. Do ubezpieczenia OC i AC często dodawane jest NNW oraz assistance. Pakiet można poszerzyć również o ubezpieczenie mieszkania, uzyskując jeszcze większą zniżkę.

Przegląd ofert towarzystw ubezpieczeniowych:

   Wybrane ubezpieczenie samochodowe, można szybko otrzymać przez internet, wypełniając jeden z poniższych wniosków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń samochodowych:

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia OC?

Historia ubezpieczonego kierowcy

   Jeśli opłacamy ubezpieczenie OC bez przerwy od kilku lat, dostaniemy dużo niższe oferty niż osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samochodem.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cenę OC jest również bezszkodowa jazda. Każda stłuczka z naszej winy będzie skutkowała wzrostem składki w kolejnych latach.

Wiek kierowcy

Chyba każdy młody kierowca odczuł to boleśnie na własnej skórze. Jeśli jesteś w przedziale wiekowym 18-22 lata prawdopodobnie zapłacisz za OC nawet 3 lub 4 razy więcej niż wynosi średnia stawka.

Z każdym rokiem koszt ubezpieczenia będzie na szczęście spadał aż do uzyskania 30 roku życia. W przedziale 30-70 lat stawki za OC są najniższe i mają podobną wielkość. Po przekroczeniu 70 roku życia zaczynają nieznacznie wzrastać.

Marka i model pojazdu

Okazuje się, że marka pojazdu, jakim się poruszamy ma również duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. W końcu nikogo nie powinno dziwić, że kierowca BMW zapłaci około 20% wyższe OC od statystycznie spokojniej jeżdżącego kierowcy Opla, Fiata lub Peugeota.

Również jeśli porównamy modele samochodów, okaże się, że najlepiej wypadają auta rodzinne. Z badań wynika, że ich właściciele jeżdżą ostrożniej, dzięki czemu mogą liczyć na największe zniżki przy OC.

Stan cywilny i dzieci

Kolejny sposób na obniżenie OC to małżeństwo i przynajmniej dwójka dzieci. Kierowca, który nie ma dzieci, zapłaci o około 20% wyższe ubezpieczenie od kolegi, który ma dwójkę dzieci.

Miejsce zamieszkania

Generalnie najwięcej za ubezpieczenie OC zapłacą mieszkańcy miast. Dużo mniej OC będzie kosztować w małych miastach oraz wsiach.

Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w dużych metropoliach intensywniej używamy aut, a duży ruch znacznie zwiększa prawdopodobieństwo stłuczki.

Przeważnie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą mieszkańcy województw: mazowieckiego, dolnośląskiego oraz pomorskiego. Najniższe stawki OC są w województwach: opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Ubezpieczyciel

Na koniec warto wspomnieć, że na koszt OC ogromny wpływ może mieć również wybór ubezpieczyciela. Wycena dla tego samego auta może różnić się nawet o kilkaset złotych w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Wynika to głównie z polityki, jaką przyjmie dany ubezpieczyciel. Może przykładowo założyć, że warto na przykład obsługiwać segment starszych aut. W takim wypadku użytkownicy pojazdów powyżej 10 lat będą mogli liczyć na dużo tańsze ubezpieczenie OC niż u konkurencji

W jakiej sytuacji możemy nie otrzymać pieniędzy z ubezpieczenia?

   Jak zawsze przed podpisaniem każdej umowy, dotyczy to również ubezpieczeń, warto zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach nie przysługuje nam odszkodowanie lub będzie pomniejszone. Poniżej kilka przykładów takich zapisów:

  • W czasie, kiedy doszło do zdarzenia, mieliśmy nieważny przegląd techniczny auta,
  • Podczas wypadku byliśmy pod wpływem alkoholu,
  • W czasie kradzieży auta pozostawione były w środku dokumenty i kluczyki,
  • Kradzież auta na wschód od Polski może również zakończyć się brakiem odszkodowania,
  • Odszkodowanie będzie mniejsze o połowę, kiedy w czasie wypadku nie mieliśmy zapiętych pasów,
  • Jeśli w czasie wypadku rażąco złamaliśmy przepisy, odszkodowanie będzie zmniejszone. Przekroczenie prędkości o 30 kilometrów, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, jazda na czerwonym świetle, ignorowanie znaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj