Lokaty bezpieczne inwestowanie

0
1441
Czy lokata się opłaca
Rodzaje lokat
Reklama

Bezpieczne inwestowanie, czyli o lokatach bankowych słów kilka

Lokaty bankowe są powszechnie uważane za najbezpieczniejszą formę inwestowania zgromadzonych oszczędności. Przeciwnicy lokat zarzucają im małą zyskowność przy jednoczesnym, długotrwałym zamrożeniu swojego kapitału. Zmniejsza to płynność finansową, a nie generuje wg nich zadowalających zysków. Wszystko zależy jednak od preferencji i wymagań dla konkretnych inwestycji.

Owszem istnieją inwestycje, które dają możliwość uzyskania większych zysków w krótszym czasie, chodzi o popularne niegdyś fundusze inwestycyjne oraz akcje giełdowe. Nie można jednak porównać ich w żaden sposób do bezpieczeństwa inwestycji, jaką zapewnia lokata.

W dzisiejszym świecie narażonym na ciągłe kryzysy, wahania na rynkach finansowych, skoki walut i podnoszenie się cen kopalin, potencjalny inwestor w żaden sposób nie może być pewien finansowego jutra. Nawet prognozy nie są już tak wiarygodne jak kiedyś. Wszystkie te elementy sprawiają, że inwestowanie stało się wyjątkowo niebezpieczne.

Na giełdach częściej się traci niż zyskuje. W dobie wspomnianych zachwiań na rynkach finansowych na popularności zyskują formy inwestowania, które są w stanie zagwarantować zysk bez ryzyka straty włożonego kapitału. Takim rozwiązaniem są właśnie wspomniane wyżej lokaty bankowe.

Rodzaje lokat

Lokaty dzielą się na terminowe i dynamiczne. Różnica między nimi polega na tym, iż lokaty terminowe związują inwestora z bankiem na określony w umowie okres czasu, bez możliwości wcześniejszego zerwania umowy i wypłacenia swojego kapitału. Żeby jednak była jasność bank pozwala na wypłacenie środków przed upływem terminu zaznaczonego w umowie trwania lokaty, ale w takim wypadku inwestor nie otrzymuje zgromadzonych dotychczas odsetek od włożonego kapitału. Lokata dynamiczna daje taką możliwość, jednak siłą rzeczy lokaty dynamiczne są odpowiednio mniej oprocentowane niż terminowe.

Oprocentowanie lokaty

Oprócz typu lokaty ważne jest również jej oprocentowanie. Banki oferują klientom dwie możliwości, oprocentowanie stałe oraz zmienne. Stałe oprocentowanie nie ulega zmianie podczas całego okresu trwania umowy o lokatę. Dzięki temu inwestor dokładnie wie jaką kwotę otrzyma z odsetek od włożonego kapitału. Oprocentowanie zmienne jak sama nazwa wskazuje ulega zmianie pod wpływem wewnętrznych działań polityki bankowej oraz przede wszystkim przez działania czynników rynkowych (np. podniesienie stóp procentowych).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj