Kredyt konsolidacyjny kalkulator, ranking

Proszę zwrócić szczególną uwagę na wartość RRSO, czyli całkowity koszt kredytu przedstawiony w formie procentowej całkowitej kwoty kredytu w odniesieniu rocznym (uwzględnia wszystkie koszty: prowizję za udzielenie, koszt ubezpieczenia, oprocentowanie oraz wielkość miesięcznych rat).

Wskaźnik ten ma na celu jak najlepiej oszacować koszt kredytu, nie jest jednak idealny i należy również brać pod uwagę długość okresu kredytowania, rodzaj rat, ich wielkość i całkowity koszt zobowiązania.

Co to jest konsolidacja i kredyty konsolidacyjne?

Konsolidacja oznacza działania mające na celu połączenie, ujednolicenie. Pojęcie konsolidacji używa się w wielu sytuacjach, przykładowo w logistyce oznacza połączenie małych przesyłek w jedną dużą w celu obniżenia kosztów transportu. W biznesie może to być połączenie kilku firm w jedną, a w mechanice gruntów oznacza zagęszczenie podłoża.

Łatwo się już domyślić, że w przypadku kredytów konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań, pożyczek w jeden tak zwany kredyt konsolidacyjny.

Dlatego możemy powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny pozwala na uzyskanie środków potrzebnych do spłaty innych zobowiązań. Za jego pomocą spłacimy nie tylko pożyczki, kredyty gotówkowe, debet na karcie lub kredyt na budowę domu. Dodatkowo możemy także, w przypadku niektórych ofert, resztę środków wydać w dowolny sposób.

W praktyce wygodniej spłacać jeden kredyt konsolidacyjny niż kilka równolegle. Warto skorzystać z podstawowych zalet dostępnych przy konsolidowaniu zobowiązań. Łączenie kredytów może dać chwilę oddechu na uporządkowanie niekorzystnej sytuacji finansowej. W poniższym artykule pokażemy również jak mądrze wykorzystać ten moment na zdiagnozowanie złych nawyków, które doprowadziły nas do zadłużenia. Ostatecznym celem jest przecież definitywne pozbycie się wszystkich długów łącznie z kredytem konsolidacyjnym.

Jak działa konsolidacja kredytu, na co należy zwrócić uwagę?

Czy jest to idealny sposób na wiele kredytów i pożyczek?

Przeważnie problem pojawia się, kiedy spłacamy wiele kredytów jednocześnie. Może to być kredyt hipoteczny, dodatkowo kredyt gotówkowy, mniejszy kredyt na rower lub nowy telefon. Do tego dochodzą jeszcze karty kredytowe a w skrajnych przypadkach bardzo niekorzystnie oprocentowane chwilówki.

Konsekwencją takiej sytuacji jest fakt, że w pewnym momencie pamiętanie o wszystkich terminach spłacania rat tych zobowiązań staje się uciążliwe.

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest właśnie kredyt konsolidacyjny, który połączy wszystkie zadłużenia w jeden tańszy kredyt. Dzięki temu kończymy współpracę z kilkoma bankami lub innymi instytucjami finansowymi. Nie musimy wykonywać kilku przelewów miesięcznie, a nasze wydatki stają się bardziej przejrzyste i uporządkowane.

Niestety rzadko możemy znaleźć rozwiązania idealne. Dotyczy to również kredytów konsolidacyjnych. Pomimo niewątpliwych zalet mają również pewne wady. Przyjrzyjmy się im bliżej, podsumowując argumenty za i przeciw konsolidacji:

Argumenty przemawiające za konsolidacją

  • Dodatkowe środki powyżej konsolidowanej kwoty, które możemy wykorzystać na dowolny cel,
  • Okres kredytowania nawet do trzydziestu lat, czyli rozkładamy spłatę zobowiązań na długi czas,
  • Duża szansa na zmniejszenie dotychczasowych rat kredytów, pożyczek gotówkowych i kart kredytowych.
  • Uporządkowanie płatności – nie trzeba pamiętać o terminowej spłacie kilku produktów w miesiącu. Spłacamy tylko jedną ratę kredytu konsolidacyjnego.

Wady i zagrożenia wynikające z konsolidacji

  • Wprawdzie uzyskujemy niższą ratę, ale nie zmienia to faktu, że zamieniamy kilka kredytów na inny kredyt, a zadłużenie pozostaje,
  • Dodatkowa gotówka na dowolny cel jest kusząca, ale powiększa nasze całkowite zadłużenie!
  • Komfort, jaki uzyskujemy po konsolidacji, może spowodować złudne poczucie pozbycia się długów, a co za tym idzie brak kontroli wydatków i mniejsze zaangażowanie w walkę z zadłużeniem.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny bardzo opłacalny ze względu na niskie oprocentowanie, wielkość przyznawanych środków oraz długi okres kredytowania. Niestety, żeby uzyskać tak korzystne warunki, trzeba dać bankowi zabezpieczenie w formie hipoteki posiadanej nieruchomości,
  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy, w tym wypadku atutem jest łatwiejszy dostęp do kredytu. Wystarczy tylko zdolność kredytowa, nie trzeba spełniać dodatkowych warunków. Oczywiście przez to kredyt będzie udzielony na krótszy okres i na trochę gorszych warunkach.

Niższa rata, dłuższy czas kredytowania

Nasze zadłużenie staje się mniej uciążliwe, otrzymujemy niższą ratę oczywiście kosztem dłuższego okresu kredytowania.

Jest to możliwe szczególnie w sytuacji, kiedy gwarancją uregulowania kredytu konsolidacyjnego jest hipoteka naszej nieruchomości.

Przy kredytach konsolidacyjnych wiele banków oferuje nawet możliwość karencji, czyli zawieszenia długu na czas, w którym jesteśmy w finansowym „dołku”. Taki chwilowy oddech w spłacie jest bardzo cenny, pozwala na spokojne przeanalizowanie sytuacji i przygotowanie strategii skutecznej walki z długami.

To jest bardzo ważny moment, nie można go zmarnować. Będziemy o tym pisać w dalszej części artykułu „Co dalej po konsolidacji?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Najistotniejszymi warunkami, jakie musimy spełnić, jest posiadanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Ponieważ konsolidacja jest bardzo atrakcyjną opcją dla osób zadłużonych, niestety bank musi mieć pewność, że udźwigniemy comiesięczne raty. Dlatego dokładnie zostanie również sprawdzona nasza historia terminowych spłat dotychczasowych zadłużeń w BIK.

Również tutaj obowiązuje zasada podobna jak przy kredytach hipotecznych – nie należy składać wniosków o kredyt w zbyt dużej liczbie banków. Każde takie zapytanie zostanie odnotowane w BIK i spowoduje obniżenie zdolności kredytowej.

Dostosowanie rat i waluty

Ponadto jesteśmy w stanie dostosować ratę kredytu konsolidacyjnego do naszych możliwości finansowych. Mowa tu zarówno o jej sumie jak i terminie, w którym ratę będziemy płacić. Może być to na przykład dzień naszej wypłaty, dzięki czemu nie musimy „chomikować” odpowiedniej ilości gotówki na czarną godzinę.

Zaciągając kredyt konsolidacyjny mamy też wybór waluty, w jakiej chcemy go spłacać, możemy ją zmienić nawet w trakcie spłacania naszego zobowiązania. Najłatwiej uzyskać kredyt złotówkowy, ale do wyboru mamy również EUR, CHF, GBP, USD.

Co dalej po konsolidacji? Jak wykorzystać pozytywny wpływ konsolidacji na nasze samopoczucie

Warto wspomnieć o aspekcie psychologicznym konsolidacji, ponieważ zgrupowanie wszystkich zobowiązań może przynieść pozytywne uczucie mniejszego obciążenia, ograniczenie stresu.

Uregulowanie źle kojarzących się zadłużeń umożliwi spojrzenie na kłopoty z większego dystansu. Zapewni przestrzeń do nowych pomysłów i rozwiązań, które w efekcie powinny przełożyć się na poprawę naszej sytuacji finansowej.

Musimy pamiętać, że konsolidacja to tylko chwilowa ulga w spłacie oraz uporządkowanie zadłużeń i jest dla nas szansą, którą należy rozsądnie wykorzystać. Konsolidacja w żadnym wypadku nie zwalnia nas od konieczności analizy sytuacji finansowej i dokładnego planowania dalszych domowych wydatków.

Dług cały czas pozostaje, zmienił tylko swoją formę na bardziej dla nas przyjazną i wygodną.

Pamiętajmy, że zadłużenie nie znika, jest tylko uporządkowane, a my otrzymujemy chwilę spokoju. Koniecznie należy przeznaczyć ją na gruntowne zbadanie działań i decyzji, które doprowadziły nas do długów.

Na początek proponuję zacząć od sporządzenia domowego budżetu, który jest naprawdę świetną okazją do poukładania finansów. Z jego pomocą błyskawicznie okaże się które wydatki są mniej potrzebne a z których można lub nawet trzeba zrezygnować

W końcu ostatecznym celem i jednocześnie nagrodą jest całkowite pozbycie się zadłużenia. Dzięki temu będziemy mogli żyć dużo spokojniej i śmielej realizować marzenia.

Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie kredytu konsumenckiego.

Przewodnik po kredycie konsumenckim KNF

Osoby dociekliwe chcące pogłębić swoją wiedzę na temat kredytów konsumenckich oraz swoich praw, powinny koniecznie przeczytać przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego przewodnik po kredycie konsumenckim. Wybrane zagadnienia poruszane w e-booku:

  • Ustawa o kredycie konsumenckim,
  • Obowiązki przedkontraktowe – badanie zdolności kredytowej konsumenta, wyjaśnienia kredytodawcy,
  • Umowa o kredyt konsumencki – forma umowy, doręczenie umowy, treść,
  • Prawa konsumenta,
  • Odstąpienie od umowy o kredyt,
  • Przedterminowa splata kredytu,
  • Zwłoka w spłacie kredytu,
  • Roszczenia i spory konsumenckie,
  • Sankcje za naruszenie przepisów o kredycie konsumenckim.

W książce bardzo przystępnie wyjaśnione są pojęcia pojawiające się w umowach o kredyt. Opisane są również wzory, na podstawie których wylicza się maksymalną kwotę kosztów kredytu, poza odsetkowe koszty kredytu lub RRSO.

E-book – kredyt konsolidacyjny

Przygotowaliśmy przewodnik po kredytach konsolidacyjnych w formie e-booka, stanowi on rozwinięcie powyższego artykułu. Zapraszamy do lektury:

E-book można pobrać i w niezmienionej formie umieścić na własnej stronie lub rozpowszechniać w mediach społecznościowych. Poniżej bezpośredni link do skopiowania/pobrania:

https://serwisfinansowy.pl/ebook/kredyty_konsolidacyjne.pdf

Alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego

Pytanie, co zrobić w sytuacji, kiedy nie musimy łączyć kilku niekorzystnych kredytów i pożyczek. Mamy natomiast jeden kredyt na przykład hipoteczny i nie jesteśmy zadowoleni z niego zadowoleni.

Przeglądając aktualne oferty banków, zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj moglibyśmy uzyskać podobny kredyt na dużo korzystniejszych warunkach.

W takim wypadku z pomocą przychodzi nam kredyt refinansowy umożliwiający zamianę jednego złego kredytu na dużo korzystniejszy produkt.

15 KOMENTARZE

  1. Na dzień 23.06.2021 w czołówce pięć ofert z naprawdę korzystnym RRSO poniżej 8%:
    – ING
    – Kasa Stefczyka
    – Getin Bank
    – BNP
    – PKO

  2. W rankingu TOP3 RRSO zmiana na trzecim miejscu zamiast ING wskakuje Pekao.

    PKO BP zwiększyła się dwukrotnie całkowita kwota kredytu w przykładzie reprezentatywnym,
    ING w przykładzie reprezentatywnym obniżyła się dwukrotnie całkowita kwota kredytu i znacznie zwiększa się RRSO za sprawą ubezpieczenia na życie.

  3. W zestawieniu kredytów konsolidacyjnych z dnia 12.11.2020:
    1 miejsce: Kasa Stefczyka RRSO 6,23 %
    2 miejsce: Getin Bank 7,4 %
    3 miejsce: ING BANK ŚLĄSKI RRSO 7,45 %

    Istotne zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem:
    Millenium – RRSO w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyło się prawie dwukrotnie ze względu na trochę większą prowizję oraz pojawienie się ubezpieczenia. Bank wypadł z TOP3
    Getin Bank – RRSO spadło ponad dwukrotnie. Przyczyna: prowizja 0zł i brak ubezpieczenia

  4. W czołówce TOP3 RRSO na dzień 07.10.2020 bez mian.

    PKO BP bardzo zwiększył całkowitą kwotę kredytu, także będziemy mogli pożyczyć więcej,

    T-Mobile wypada z rankingu, marka znika z rynku, klienci mogą korzystać z usług Alior Banku,

    Pekao podnosi znacznie prowizję za udzielenie pożyczki, przekłada się to na zwiększenie RRSO.

  5. Okres wakacyjny w rankingu kredytów konsolidacyjnych na dzień 17.08.2020 nie ma żadnych zmian w porównaniu do lipca.

  6. TOP3 RRSO w dniu 05.06.2020 duże zmiany:

    1 miejsce Konsolidacja Kasa Stefczyka z RRSO 6,23 % przy kwocie kredytu 47 880 zł
    2 miejsce Konsolidacja Millennium z RRSO 7,10 % przy kwocie kredytu 56 056,04 zł
    3 miejsce Konsolidacja ING z RRSO 7,45 % przy kwocie kredytu 30 360 zł

    Jak widać pierwsza trójka oferuje bardzo korzystne RRSO, najtańszy kredyt konsolidacyjny Kasa Stefczyka.

  7. W TOP3 RRSO na dzień 10.05.2020 zmiana na trzecim miejscu

    1 miejsce Konsolidacja Millennium z RRSO 7,10 % przy kwocie kredytu 56 056,04 zł
    2 miejsce Konsolidacja ING z RRSO 8,29 % przy kwocie kredytu 30 360 zł
    3 miejsce Konsolidacja Pekao z RRSO 9,05 % przy kwocie kredytu 39 178 zł

  8. Na dzień 14.04.2020 w tabeli kredytów konsolidacyjnych duże zmiany w związku z pandemią koronawirusa. Zmianie uległo większość ofert.

    W TOP3 RRSO Santander wypada z trzeciego miejsca, na które z kolei wskakuje BNP Paribas

    1 miejsce Konsolidacja Millennium z RRSO 6,99%
    2 miejsce Konsolidacja ING z RRSO 7,76%
    3 miejsce Konsolidacja BNP Paribas z RRSO 8,30%

  9. Duże zmiany w rankingu kredytów konsolidacyjnych na dzień 01.03.2020
    Porównując RRSO produktów:
    1 miejsce Konsolidacja Millennium z RRSO 7,53% (promocja)
    2 miejsce Konsolidacja ING z RRSO 8,84%
    3 miejsce Konsolidacja Santander z RRSO 9,32%

  10. Cześć, widzę że strona się rozwija ostatnio jak drukowałem wasz ranking w zestawieniu było 13 kredytów. Teraz z tego co widzę doszedł Credit Agricole i Plus Bank.

  11. W rankingu kredytów konsolidacyjnych:
    1 miejsce: ING Bank Śląski
    2 miejsce: Bank Pekao
    3 miejsce: PKO Bank Polski

  12. Zdarza się niestety bardzo często, jak zauważył „Maros”, że osoby zadłużone zbyt późno decydują się na konsolidację przez co ich historia kredytowa pogarsza się z dnia na dzień. Zamiast zwlekać, po pierwszych zaległościach powinniśmy już reagować i udać się do banku lub instytucji pozabankowej w celu skonsolidowania naszych pożyczek. Dojdzie nam koszt prowizji, jednak nawet mimo to warto ponieważ okres spłaty rozłożymy na dłuższy czas, zmniejszymy ratę i nawet nie odczujemy prowizji.

  13. Problem w tym, że niestety bardzo często ludzie mają tak kiepską sytuację że nie mogą pozwolić sobie na luksus w postaci konsolidacji wszystkich zobowiązań.

  14. Jeśli nie konsolidacja to można spróbować przewalutowania kredytu lub czasami możliwe są również wakacje kredytowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj