Dobry doradca finansowy lub inwestycyjny…
Czy i kiedy warto skorzystać z usług doradcy?
Spoglądając na zachowanie światowych rynków finansowych na przestrzeni, chociażby ostatnich kilkunastu miesięcy, dobrze widać, że wiele ze zdarzeń w światowej ekonomii, było właściwie niemożliwych do przewidzenia z perspektywy zwykłego obserwatora.
Jaki stąd wniosek? Można zauważyć, że efektywne, zyskowne inwestycje bez pomocy doradcy inwestycyjnego były możliwe jeszcze parę lat temu. W aktualnych warunkach naprawdę niezwykle trudno jest przewidzieć długoterminowe zachowanie się rynków, co oznacza dokładnie tyle, że inwestowanie na przysłowiową własną rękę coraz bardziej przypomina hazard. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem z perspektywy konsumentów, którzy chcą regularnie zarabiać na swoich inwestycjach, wydaje się więc doradztwo inwestycyjne. Dobry doradca na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia oraz praktycznej znajomości rynków finansowych będzie w stanie wskazać nam te sposoby na inwestowanie kapitału, które rokują największe nadzieje na osiągnięcie zysków, jednocześnie najbardziej odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom.
Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku doradztwa finansowego, które często błędnie jest utożsamiane z doradztwem inwestycyjnym. Zadaniem doradcy finansowego jest ogólne, globalne spojrzenie na nasze finanse, nie tylko w aspekcie inwestycji, ale również na przykład pod względem naszych codziennych wydatków, ewentualnych oszczędności, jakie możemy poczynić itd. Doradca finansowy powinien również dysponować odpowiednim rozeznaniem w dziedzinie kredytów i tym samym być w stanie wskazać klientowi tę pożyczkę, która będzie dla niego najkorzystniejsza.
Czy doradztwo finansowe oraz inwestycyjne faktycznie jest darmowe?
To bardzo często pojawiające się pytanie. Na samym początku warto dokonać jednak istotnego rozróżnienia, a mianowicie odgraniczyć doradztwo finansowe działające w ramach na przykład banków, od niezależnych, autonomicznych firm zajmujących się doradztwem w zakresie polityki inwestycyjnej lub ogólnie rozumianych finansów osobistych. W tym pierwszym przypadku, usługi doradcy finansowego lub inwestycyjnego są rzecz jasna „darmowe” jedynie pozornie: w rzeczywistości, doradcy dostają prowizje od banków od każdej lokaty, kredytu czy konta oszczędnościowego, na które pod wpływem ich porad zdecydował się klient.
W przypadku niezależnych firm zajmujących się doradztwem finansowym lub inwestycyjnym również nie mamy do czynienia z usługami o charakterze darmowym: specjalista od takich dziedzin, jak inwestycje, kredyty czy metody skutecznego oszczędzania udostępnia klientowi swoją wiedzę w zamian za określone honorarium, tak jak ma to miejsce w przypadku dowolnych usług doradczych innego rodzaju.